Plecaki dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Opublikowano przez redaktor

Według najnowszych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej – plecaki uczniów są coraz cięższe – za ciężkie. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka ich waga nie powinna przekraczać 15% masy ciała dziecka, które je nosi. Jak zatem wybrać odpowiedni plecak, by podobał się dziecku, a jednocześnie dodatkowo nie obciążał jego pleców?

Jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka?

Źle dobrany plecak dla ucznia może być powodem problemów zdrowotnych. Wymusza nieprawidłową postawę, np. nieustanne pochylenie głowy do przodu i nadwyrężanie karku. Zbyt ciężki plecak powoduje bolesne napięcia w mięśniach i stawach nie tylko wspomnianego już karku i ramion, ale również bioder i kolan, które walczą o zachowanie bilansu. To wszystko może doprowadzić do tego, że dziecko będzie czuło się źle i niechętnie będzie chodzić do szkoły. Wybierając plecak pamiętajmy by był możliwie jak najlżejszy.

Odpowiednie rozłożenie ciężaru – plecak dla dziecka

Warto także zwrócić uwagę na to, by plecak miał odpowiednie usztywnienie od strony noszenia go przy plecach. Powinien być wyposażony również w regulowane i szerokie (co najmniej 4 centymetrowe) szelki nośne. Od początku rozpoczęcia przygody dziecka z plecakiem uczmy je, by nie nosiło go wyłącznie na jednym ramieniu, lecz równomiernie rozkładało ciężar na oba. Warto, by tornister miał również wytrzymałe dno i wygodny uchwyt.

Plecaki szkolne dla dzieci – dodatkowe kieszonki

Kupując plecak dla dziecka spójrzmy, ile ma przegródek. Najlepiej, by miał ich kilka i by od początku wydzielić dziecku w nich przestrzeń – jedną na książki i zeszyty, inną na śniadanie i napój, kolejną np. na chusteczki higieniczne itp. Dzięki temu uda się utrzymać względny porządek w tornistrze, a dziecko będzie wykształcać u siebie poczucie dobrej organizacji i ładu. Pamiętajmy jednak, by jak we zachować umiar i jednocześnie nie kupować plecaków ze zbyt dużą liczbą takich przegródek (zwłaszcza młodszym dzieciom, bo te mogą mieć problemy z ich właściwym zastosowaniem).

Plecaki dla dziecka – bezpieczeństwo

Oczywiście nie możemy zapomnieć o tych elementach plecaków, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo dziecka. Powinny być wyposażone w odblaski, które przyczynią się do zwiększenia widoczności dziecka na drodze. Kupując plecak zwróćmy także uwagę czy ma on niezbędne atesty, czy przeszedł testy np. wytrzymałości i czy ma certyfikaty jakości. Pamiętajmy, że nie zawsze wysoka cena odzwierciedla rzeczywistą wartość produktu.

Jak wybrać plecak dla dziecka – design

Dla dziecka równie istotne (jak dla nas funkcjonalność i lekkość) jest to, jak będzie wyglądał plecak. Dzieci bardzo szybko ulegają modzie, zwłaszcza tej, którą widzą w bajkach, filmach i zabawkach. Wykorzystują to również twórcy plecaków i w zależności od mody – wypuszczają na rynek produkty z bohaterami bajek, które aktualnie są ,,na topie”. Spróbujmy jednak przekonać dziecko do zakupu plecaka solidnego – na kilka sezonów, który szybko nie wyjdzie z mody.

Odpowiednio dobrany plecak nie tylko sprawi, że dziecko z przyjemnością będzie chodzić do szkoły, ale również przyczyni się do zwiększenia zdrowia naszego dziecka.

 

Źródło: Artykuły szkolne, plecaki, https://ebiuromax.pl/category/artykuly-szkolne-plecaki